top of page
harfa.jpg

Amelia Tokarska (1995) začala hrát na harfu v sedmi letech v rodném městě Bielsko-Biala (Polsko) v harfové třídě prof. Ewy Jaślar-Walickiej, kde v roce 2014 prospěla s vyznamenáním. Ve svých studiích pokračovala na Královské konzervatoři v Bruselu ve třídě prof. Jany Bouškové, u které úspěšně absolvovala i magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze.

     Amelia se zúčastnila mnoha mistrovských kurzů u významných profesorů, jako jsou Isabelle Moretti, Imogen Barford, Adelheid Blovsky-Miller, Paola Baron, Ieuan Jones, Bryn Lewis, Liuba Klevtsova, Chantal Mathieu, Rossitza Milevska, Malwina Lipiec, Pia Salvia, Florence Sitruk, Park Stickney, Helga Storck a další.

      V letech 2016 – 2018 byla Amelia členkou Orchestrální akademie Filharmonie Brno, kam je nadále zvána ke spolupráci. V akademickém roce 2013/2014 Amelia získala stipendium Ministra kultury a národního dědictví za umělecké úspěchy. Ve stejném roce ji Komise World Harp Congress vybrala jako jednu z 24 mladých harfistů z celého světa do programu Focus on Youth, v rámci kterého se zúčastnila XII. Světového kongresu harfistů v Sydney. Od roku 2017 je členkou Akademie komorní hudby pod vedením Tomáše Jamníka, kde se seznámila s flétnistkou Sylvií Schelingerovou, se kterou tvoří duo.

     Amelia je laureátkou četných státních a mezinárodních soutěží, např. 2. místo na Mezinárodní harfové soutěži Karla Patrase v Praze (2015), 3. místo na VIII. Mezinárodní soutěži duet s harfou v Těšíně (2019). Díky vítězství v interpretační soutěži Jeunesse Musicales vystoupí v roce 2021 sólově s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

       Amelia se zúčastnila mnoha českých i zahraničních festivalů, jako jsou Festival Internacional de Inverno de Campos do Jordão v Brazílii, Villa Musica - Burgenklassik 2019, Young Euro Classic Festival v Berlinu, Rheingau Musik Festival, Mezinárodní harfový Festival v Katovicích, La Folle Journée Festival in Warsaw a mnoha dalších.

     Amelia je pravidelně zvána ke spolupráci s mnoha českými i zahraničními orchestry jako jsou Filharmonie Hradec Králové, Národní divadlo moravskoslezské, Philharmonisches Kammerorchester Berlin, Collegium Musicum Summer Orchestra Academy Pommersfelden Culture, Filharmonií Czestochova B. Hubermana či International Lutosławski Youth Orchestra. V současnosti působí jako sóloharfistka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

bottom of page